Příklady - Základy Javascriptu a jeho syntaxe

 Příklad č. 1 - Proměnné a operátory  je úvodním příkladem procvičujícím syntaxi. Poukazuje na deklaraci proměnných klíčovým slovem var, dále ukazuje definici matematické i textové proměnné Dále je v příkladu zahrnut výpis proměnných společně s textem a html elementy pomocí metody document.write() a ukázka matematických operátorů.

 Příklad č. 2 - Větvení programu  vysvětluje konstrukci if - else a if - else if. Rovněž ukazuje objekt Date a jeho metody getDay() a getHours() Program se na základě zjištění dne v týdnu a hodiny větví a vypíše příslušné hlášení.

 Příklad č. 3 - Cykly  ukazuje syntaxi cyklu for, while a do while Všechny tři typy cyklů mají v tomto příkladě stejnou funkčnost, aby byla patrna rozdílnost jejich konstrukce. Všimnteme si také pevného počtu kroků cyklu for, podmínky na začátku cyklu while a podmínky na konci cyklu do-while.

 Příklad č. 4 - Matematické metody - objekt Math  je příkladem ukazujícím použití metod objektu Math. pomocí metod můžeme používat, matematické, goniometrické funkce, mocniny, odmosniny a další funkce jako zaokrouhlení či náhodné čísla.

 Příklad č. 5 - Tvorba funkcí   ukazuje jakým způsobem vytvoříme tělo vlastní funkce v hlavičce html stránky, které pak voláme ve skriptu v těle dokumentu. Jako ukázka funkce byla zvolena jednoduchá funkce násobení ale taky zajímavá funkce zjištění maxima pomocí ternálního operátoru ? (v1):(v2) .

 Příklad č. 6 - Stringové funkce  ukazují, co všechno lze dělat s řetězcovými proměnnými. Pomocí stringových metod můžeme zjistit délku řetězce, převést řetězec na velká resp. malá písmena, zjistit na které pozici se v řetězci nachází prvek a další, převážně formátovací funkce.

 Příklad č. 7 - Alert, Prompt a Confirm Box  předvádí všechny tři typy vyskakovacích oken. Okno alert je používáno pro oznámení a varování uživatelů, okno confirm pro potvrzení a prompt pro získání údajů od uživatele z klávesnice.

 Příklad č. 8 - Hádání čísel  je jednoduchá hra využívající komunikaci s uživatelem právě pomocí okna prompt boxu. Jsou využity všechny zmíněné konstrukce jako cyklus for, větvení if-else , matematické funkce a tvorba vlastní funkce.

 Příklad č. 9 - Převod teploty   je demonstrací tvorby vlastních funkcí s využitím tečkové konvence pro přístup k objektům v dokument object modelu. Procvičuje rovněž událostní model pomocí onChange události.

 Příklad č. 10 - Jednoduchý kalkulátor   je příkladem procvičujícím tvorbu vlastních funkcí, použití matematických metod, událostního modelu formuláře. Je použita funkce parseFloat. pro převod textové hodnoty na reálné číslo při použití formulářových textboxů.